Kiedy potrzebne są imadła

Imadło jest przyrządem, który de facto jest odpowiedzialny za mocowanie. Mamy różne rodzaje imadeł i są one wykorzystywane w różnego rodzaju warsztatach samochodowych oraz w zakładach przemysłowych. Imadła mają różne wielkości a ich możliwości też są bardzo różnorodne.

Budowa imadła

Imadła maszynowe wykorzystywane są w przemyśle i ich budowa jest już nieco bardziej skomplikowana niż budowa imadła ręcznego, które jest wykorzystywane przez każdego domowego majsterkowicza.
Elementy, które wchodzą w jego budowę, to:
– kowadełko,
– szczęka stała,
– szczęka ruchoma,
– pokrętło,
– śruba pociągowa.
Imadła maszynowe, które wykorzystuje się w przemyśle są duże i bardzo precyzyjne. Muszą również charakteryzować się dużą siłą ucisku, tak by podczas różnego rodzaju prac, dany obrabiany przedmiot nie miał możliwości przesunięcia się w żadną stronę

Kiedy wykorzystuje się imadła?

Maszynowe imadła są wykorzystywane na frezarkach oraz na różnego rodzaju szlifierkach. Charakteryzuje je bardzo silna moc zacisku. Tego typu imadła wykonywane są z żeliwa, stali i aluminium. Montuje się je albo na stole bezpośrednio lub razem z podstawą, w momentach kiedy trzeba podtrzymać przedmiot szlifowany, pod danym kątem.
Jednym słowem imadła maszynowe służą do zaciśnięcia i podtrzymania przedmiotu, który jest aktualnie obrabiany przez daną szlifierkę lub obrabiarkę.
Imadła wykorzystywane w przemyśle są mocowane albo na specjalnych podstawach lub mają wpusty, które są wpuszczane w odpowiednio przygotowane kanaliki. Takie urządzenia musza być stabilne i stabilność muszą zapewnić danym przedmiotom.