czyste powietrze

Jak dbać o czyste powietrze?

Czyste powietrze to temat, który od paru lat nie schodzi z nagłówków gazet, nie znika z telewizji i z radia. Presja wywierana na polityków i lobbystów energetycznych powoduje nieustanne zmiany w produkcji energii, prowadzące do poprawiania jakości powietrza. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu regionach świata jego jakość wciąż jest na poziomie niebezpiecznym dla zdrowia. 

Inicjatywy ogólnoświatowe

To pytanie zadają sobie biznesmeni, politycy i aktywiści ekologiczni na całym świecie. W ciągu ostatnich kilku lat nieustannie podejmowano inicjatywy w celu podnoszenia jakości powietrza. W tym celu osoby powiązane z energetyką i przemysłem, czyli głównymi źródłami zanieczyszczeń, obradowały na przykład na szczycie w Katowicach w 2018 roku. Również w tym celu debatowano na Szczycie Ziemi w 1992 i podczas konferencji w Kioto w 1997. W przytłaczającej większości ogólnoświatowych inicjatyw dochodzono do porozumienia w sprawie redukcji zanieczyszczeń i wprowadzania alternatywnych źródeł energii. 

Inicjatywy społeczne

Czyste powietrze dotyczy każdego mieszkańca planety. Dlatego powstaje coraz więcej oddolnych inicjatyw, które mają na celu zmobilizowanie społeczeństw do większego wysiłku na rzecz ratowania jakości powietrza. W ten sposób powstają organizacje pozarządowe, które zajmują się sadzeniem drzew czy recyklingiem. Można powiedzieć, że te inicjatywy chcą eliminować problem w zarodku, to znaczy bezpośrednio likwidując przyczyny zanieczyszczeń. Recykling bowiem pozwala na ograniczenie spalania czy składowania śmieci najbardziej szkodliwych i ich ponowne wykorzystanie. Sadzenie drzew z kolei zwiększa ilość absorbowanego przez nie dwutlenku węgla i produkowanego tlenu. 

Świadomość ekologiczna

Nie da się ukryć, że by zachować czyste powietrze potrzebne jest maksymalne rozbudowanie świadomości ekologicznej wśród wszystkich społeczeństw Ziemi. Istnieje wiele organizacji, które prowadzą kampanie promujące ekologię, ograniczanie zużycia energii, recykling. W wielu państwach świata prowadzone są specjalne zajęcia w szkołach czy na uniwersytetach, których celem jest zachęcanie do proekologicznych zachowań. Świadomość ekologiczna przekłada się również na świat biznesu energetycznego, bowiem presja społeczeństwa powoduje stały wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii czy eliminację środków chemicznych z fabryk.