8 sposobów na bezpieczne czyszczenie tapicerki

Właśnie spędziłeś niezliczone godziny na zabawianiu gości, a teraz już ich nie ma. Twoja starannie urządzona przestrzeń wygląda dokładnie tak, jak chciałaś i jesteś gotowa wrócić do pracy. Ale zanim będziesz mógł nawet myśleć o wznowieniu rutyny, Twoja ukochana sofa wymaga gruntownego czyszczenia. Na szczęście większość tapicerek można wyczyścić w kilku prostych krokach.

Czyszczenie tapicerki sprawdzonymi środkami

Jednak nie zawsze jest to tak proste, jak się wydaje. Nawet jeśli masz doświadczenie w czyszczeniu tapicerki, istnieją pewne środki ostrożności, które należy podjąć, aby zapobiec uszkodzeniom i utrzymać sofę w najlepszym stanie przez wiele lat.

Czego unikać?

Nie używaj wody Kuszące jest czyszczenie sofy wodą z kranu, zwłaszcza jeśli masz mało zapasów lub się spieszysz. Ale uszkodzenia spowodowane wodą są nie tylko nieestetyczne, ale mogą spowodować poważne uszkodzenia strukturalne. Woda może wsiąkać pod tapicerkę i uszkodzić ramę, jeśli pozwolisz jej siedzieć przez dłuższy czas.

Może to spowodować nie tylko zwiotczenie lub wypaczenie ramy, ale również korozję metalowych elementów mocujących, powodując ich rdzewienie.

Sprawdź środki czyszczące tapicerkę przed wymianą

W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do wymiany całej tapicerki https://autokosmetyk.com/srodki-do-czyszczenia-tapicerki-i-tkanin, ponieważ tkanina uległa zbyt dużemu zniszczeniu. Woda pozostawia również ślady, które mogą mieć wpływ na kolor tapicerki.

O ile nadmiar wody można delikatnie wytrzeć wilgotnym ręcznikiem, o tyle środki czyszczące na bazie alkoholu, takie jak środki do usuwania plam po otarciach i wybielacze, są niebezpieczne do stosowania na tapicerce.

Nawet jeśli wydaje się, że wykonują one swoją pracę, mogą z czasem odbarwić materiał.

Użyj suchego ręcznika/poduszki Nie ma potrzeby pozostawiania mokrej tapicerki. Użycie suchej szmatki, gąbki lub podkładki z mikrofibry pozwoli na szybsze odparowanie wody, co zapobiegnie uszkodzeniom. Do czyszczenia możesz użyć wilgotnej ściereczki, ale pamiętaj, aby używać ściereczki, która wcześniej była sucha. Zapobiegnie to uszkodzeniu tkaniny.

Czym czyścimy tapicerkę?

To samo dotyczy gąbek; pamiętaj, aby używać takich, które były suche przez jakiś czas. I nie używaj miękkiej, wilgotnej gąbki do czyszczenia; może to doprowadzić do powstania pleśni.

Na koniec, przed odłożeniem tapicerki do magazynu, należy usunąć z niej nadmiar wilgoci za pomocą suchej szmatki. Wilgoć szybko się gromadzi, nawet w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, i może prowadzić do uszkodzeń strukturalnych.