kormoran_all_season

Opony zimowe – czym różnią się od letnich?

Opony zimowe od letnich różnią się przede wszystkim właściwościami. Opony zimowe do samochodu zdecydowanie lepiej trzymają się nawierzchni. To sprawia, że zdecydowanie lepiej poradzą sobie w niższych temperaturach, gdy nawierzchnia jezdni nie jest sucha i pokrywa się na przykład cienką warstwą lodu. Mimo tego, że w Polsce nie ma wymogów, by używać opon zimowych (bo wedle przepisów wystarczą opony całoroczne), to wybór opon zimowych jest kwestią bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Opony zimowe – z czym radzą sobie lepiej niż letnie?

kormoran_all_season

Opony zimowe radzą sobie lepiej w trudnych warunkach atmosferycznych. Są nieocenione, gdy na drodze pojawia się lód, śnieg, błoto pośniegowe, jak również marznący deszcz. Dzięki grubszemu bieżnikowi oraz odmiennemu ukształtowaniu samej opony zimowe do samochodu zapewniają odmienne wrażenia z jazdy. Lepiej trzymają się drogi i są pewniejsze na zakrętach.

Opony zimowe – jakie właściwości odróżniają je od letnich?

Opony zimowe od letnich technologicznie różnią się przede wszystkim mieszanką, z której są wykonywane. Dzięki temu w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych (takich jak wilgoć, czy duży spadek temperatury) zimowe opony do samochodu pozostają elastyczne i miękkie. Dzięki zwiększonej przyczepności opony zimowe mają zdecydowanie krótszą drogę hamowania, co bezpośrednio przekłada się na ograniczenie ryzyka niekontrolowanego poślizgu podczas jazdy. A to z kolei ma kluczowy wpływ na poziom bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pasażerów.