225/45 r17

Opony letnie, zimowe i całoroczne 225/45 R17

Nierzadko początkujący kierowcy borykają się z pytaniem, jakie opony wybrać do swojego samochodu. Współczesna branża oponiarska oferuje ich tak wiele, że nowicjuszowi trudno jest się w nich samodzielnie odnaleźć. 

Opony letnie, zimowe i całoroczne 225/45R17 

Większość producentów opon samochodowych dzieli swoje produkty ze względu na sezon użytkowania na trzy kategorie: opony letnie, zimowe i całoroczne 225/45R17. Oprócz wzoru i rozmiaru bieżnika różnią się one składem mieszanki gumowej. W oponach zimowych zastosowano materiały, które nie zamarzają nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. 

Znaczenie oznaczenie opony 225/45R17 

Oprócz sezonowości, opony są dostępne dla określonego typu pojazdu. Opony samochodów osobowych stanowią najbardziej rozpowszechnioną kategorię i są najbardziej powszechne. Produkty te łączą doskonałą obsługę z niskim poziomem hałasu. Mają one niższy wskaźnik nośności, ale wyższy wskaźnik prędkości maksymalnej. Przy oponach często podawane oznaczenie 225/45 r17 , gdzie:

  • 225 to szerokość bieżnika opony, mierzona w mm;
  • 45 to wysokość przekroju jako procent szerokości bieżnika;
  • 17 – średnica opony, mierzona w calach;

Równie popularne są opony crossover i off-road, które mają inny wzór bieżnika i zwiększony indeks nośności. Opony do tych pojazdów są produkowane ze wzmocnionym kordem, co jest zaznaczone w oznakowaniu. Osobną kategorię stanowią koła do samochodów dostawczych i użytkowych. Opona ma także zwiększony indeks nośności i odporny na zużycie prosty wzór bieżnika.