Jak zużywają się opony ?

Według norm obowiązującego prawa bieżnik opony nie może być płytszy niż 1,6 mm. Producenci opon, jak i fachowcy z branży twierdzą jednak, że najpłytszy bieżnikiem dla opony letniej jest 3 mm a dla zimowej 4 mm. Jazda na oponach o płytszym bieżniku może skutkować wpadnięciem w poślizg lub niebezpiecznym aquaplaningiem. 

Test dwugroszówki

Zużycie opon należy regularnie kontrolować. Można przeprowadzić test dwugroszówki-  jeśli po włożeniu w rowek bieżnika odwróconej monety cała korona orła jest widoczna, należy wymienić oponę. 

Letnie, zimowe czy całoroczne

Opony sezonowe i całoroczne zużywają się różnym czasie. Na przykład opony Dębica PRESTO UHP 2 245/40 R18 97Y letnie będą służyły nam dłużej, niż opony całoroczne tego samego producenta. Wynika to z faktu, że guma ma inny skład mieszanki. 

Wiek opon

Nie wszyscy również wiedzą, że producenci określają czas przydatności do użytkowania opon. Jest to zazwyczaj 10 lat. Po takim czasie nawet opony rzadko użytkowane należy wymienić. Guma starzeje się i wraz z upływem czasu parcieje i kruszy się.

Ciśnienie w kołach

Producenci opon zalecają również kontrolę i regulację ciśnienia w oponach. Jeśli nie jest zaznaczone inaczej, optymalnym ciśnieniem w oponach jest 2,2 bara.

Fachowa pomoc 

Odpowiednio wyważone kola będą zużywały się wolniej. Jeśli zauważysz nierównomierne zużycie, zgłoś się do serwisu. Fachowiec określi, czy jest to wina amortyzatorów czy może korekty wymaga geometria kół. 

Obciążenie maksymalne

Zarówno samochód jak i opony mają limity obciążenia. Nie należy przekraczać podanych w instrukcji wartości, ponieważ przyczynia się to do szybszego zużycia ogumienia.