Fotowoltaika

Jak rozliczać fotowoltaikę dla firm?

Instalacje fotowoltaiczne to jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie pozyskiwania odnawialnej energii z promieni słonecznych. Coraz więcej firm decyduje się na tę formę inwestycji, co daje ogromny potencjał nie tyle do oszczędności, co uniezależnienia się od dostawców energii. Jak jednak wygląda kwestia rozliczenia się z nadwyżek energii, która wyprodukowała instalacja fotowoltaiczna dla firm? 

Fotowoltaika dla firm – optymalne rozwiązanie na niepewne czasy

Fotowoltaika to wśród klientów indywidualnych i biznesowych najczęstszy wybór, jeśli chodzi o inwestycje w odnawialne źródła energii. Powodów, dla których fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem, jest wiele. Jest to znaczna redukcja kosztów za energię elektryczną, ale także uniezależnienie się w pewnym stopniu od zmiennych cen energii dostarczanej przez dostawców. Warto wspomnieć jeszcze o sprzyjających warunkach rozliczania nadwyżek energii, które potencjalnie firma wygeneruje podczas słonecznych dni. W przypadku klientów biznesowych inwestycja w panele fotowoltaiczne oznacza automatyczne przyjęcie statusu prosumenta – podmiotu, który produkuje i konsumuje energię, a także jest właścicielem instalacji. Prosument jednak, pomimo wielu korzyści wynikających z faktu samodzielnego produkowania energii nie może traktować tego działania jako główny przedmiot działalności. Dlatego istotne jest, by zrozumieć mechanizmy rozliczania fotowoltaiki dla firm ze względu na skalę instalacji. 

Jak rozliczyć energię z mikroinstalacji fotowoltaicznej?

Wszystkie firmowe instalacje fotowoltaiczne do 50 kWp po 2019 roku są rozliczane na zasadach net-billingu. Mechanizm polega na tym, że prosument sprzedaje nadwyżki energii do sieci w oparciu o ceny prądu uzależnione od warunków rynkowych. Rozliczenie w cyklach miesięcznych nie będzie objęte żadnymi podatkami, a taki dochód może zostać spożytkowany na uregulowanie rachunków za energię elektryczną zakupioną od dostawcy. Więcej informacji w fotowoltaika dla firm – rozliczenie (https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/fotowoltaika-dla-firm-czy-warto-zainwestowac).

fotowoltaika

Instalacje powyżej 50 kWp – zasady rozliczania nadwyżek 

A co w przypadku firm, które zainwestowały w znacznie większe instalacje fotowoltaiczne, które przewyższają 50 kWp? W tym przypadku zasady rozliczania energii nie zmienił się i model sprzedaży oparty jest na stawkach cenowych ustalonych przez URE. Alternatywną formą sprzedaży energii może być aukcja OZE oraz na wolnym rynku na podstawie umowa z PPA. Oba rozwiązania zakładają pewne różnice w stawkach sprzedaży, które są uzależnione bezpośrednio od warunków rynkowych. Jeśli jednak firma planuje sprzedawać nadwyżki w ten sposób, konieczne będzie uzyskanie wpisu do rejestru MIOZE.